Hadis

“İşlerinizde ifrat ve tefritten kaçının, dinde orta yolu tutun (aşırıya gitmeyin). Sabahleyin, sabah ile akşam arasında ve geceleyin ibadete vakit ayırın. Orta yol üzerinde bulun ki, maksada (Allah’ın rızasına) eresiniz.” (Buhârî, Rikâk, 18)

Devamı

Hadis

“Dış görünüş ve ahlâk güzelliği, teenni ile hareket etme ve hâl ve hareketlerde ifratla tefritten kaçınarak dengeli olma peygamberlerinen güzel ahlakının yirmi dört parçasından biridir.” (Tirmizi, Birr, 66)

Devamı

Hadis

“Allah’a ve âhiret gününe inanan kişi, ya hayır söylesin ya da sussun…” (Müslim, Imân, 74)

Devamı

Hadis

“Mâlâyâniyi (faydasız söz ve lüzumsuz işleri) terk etmesi, kişinin iyi Müslüman oluşundandır.” (Tirmizi, Zûhd,11)

Devamı

Hadis

“Allah, annelere isyankar davranmayı, kız çocuklarını diri diri gömmeyi ve (vermeniz gerekn şeyleri) vermeyip (hakkınız olmayan şeyleri) almayı size haram kılmıştır. Dedikodu etmeyi, (anlamsız) çok soru sormayı ve malı israf etmeyi sizin için hoş karşılamamıştır.” (Buhâri, İstikrâz, 19)

Devamı

Hadis

“Bir şeyi (aşırı) sevmen, seni kör ve sağır eder!” (Ebû Dâvûd, Edeb, 115-116)

Devamı

Hadis

“Sevdiğini ölçülü sev, belki bir gün düşmanın olur. Nefret ettiğinde de ölçülü davran, belki bir gün dostun olur.” (Tirmizi, Birr, 60)

Devamı

Hadis

Bir gün Sa’d (b. Ebû Vakkâs) abdest alırken Resûrullah (s.a.s) onun yanına uğramıştı. “Bu ne israf?” buyurdu. Sa’d, “Abdestte de mi israf olur?” diye sorunca, Resûrullah (s.a.s.), “Evet, akan bir nehirde bile olsan (israf olur).” diye cevap verdi. (İbn Mâce, Tahâret, 48)

Devamı

Hadis

Abdullah b. Abbas anlatıyor: “Ben bir gece (Hz. Peygamber’in hanımlarından olan) teyzem Meymûne’nin yanında kalmıştım. Peygamber (s.a.s) kalkıp eski bir su kırbasından abdest aldı. Suyu azar azar kullanıyordu. Ben de kalktım onun yaptığı gibi yaptım.” (İbn Mâce, Tahâret, 48)

Devamı

Hadis

Sa’d b. Ebî Vakkâs anlatıyor: “Yâ Resûrullah! Hastalığım çok arttı. Ben mal sahibiyim. Bir kızımdan başka vârisim de yok. Malımın üçte ikisini sadaka olarak verebilir miyim?” dedim. Resûrullah (s.a.s), “Hayır.” buyurdu. “Yarısını sadaka olarak verebilir miyim?” dedim. “Hayır.” buyurdu. Sonra şöyle dedi: “Üçte biri olur. Hatta üçte biri bile çoktur. Vârislerini zengin bırakman, insanlara el açan […]

Devamı